Lněné semínko
Lněné semínko nejen pro babičku v přechodu, ale i mámu, tátu a dědu.
- Babička: Konzumace lněného semínka může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, jako je noční pocení a návaly horka, až o 70 % díky fytoestrogenním látkám zvané lignany.
- Děda a máma: Tyto stejné látky pozitivně působí na dědy prostatu a mámy prsa. Lněné semínko má prokázané protinádorové působení u tzv. hormonální rakoviny.
- Táta: Lněný štrúdl je ideální dezert pro tátu s kulatým bříškem, co má z mámy a babičky vysoký krevní tlak. Omega 3 mastné kyseliny (kyselina alfa linolová, ALA) mají antioxidační, protizánětlivé a kardioprotektivní působení. Pravidelná konzumace lněného semínka pomáhá snížit vysoký krevní tlak.
Zdroj:
Léčivý potenciál stravy (Studijní skripta Klinické nutriční medicíny)
http://www.healthjam.cz/potraviny/lnene-seminko-je-protizanetlive-a-plne-antioxidantu
Tipy k lněnému semínku.
- Lněné semínko kupujeme celé (drcené semínko na světle a vzduchu podléha oxidaci, během které vzniknou látky zdraví škodlivé).
- Terapeutické použití (semínko drcené): semínko nadrtíme před konzumací a zapijeme dostatečným množstvím vody (2 lžíce denně).
- Pokud si chceme nadrtit větší množství do zásoby, tak ho nejbezpečněji uchováme v mrazáku (takto vydrží 6 – 16 týdnů).
- Terapeutické použití (semínko celé): celé lněné semínko namočíme přes noc do vody (2 lžíce lněného semínka/250 ml vody). Ráno vodu vypijeme a semínka pečlivě rozkoušeme. Rozrušením pevného semínka dojde k uvolnění aktivních látek a jejich možnému vstřebání trávicím traktem.
Poznámka: Terapeutickou aplikaci lněného semínka konzultujte se svým doktorem/nutričním terapeutem. Použití v kuchyni (nejlépe studené, nebo do 150 °C) se určitě nebojte.
Recept na lněný nepečený štrúdl zde.