2 výzvy pro ženy trpící PMS s příčinou trávicích potíží

1. výzva - vyřazení laktózy a zařazení A2 mléčných produktů

VYŘAZENÍ LAKTÓZY

Za trávicími potížemi může stát mnoho faktorů, které jsou těžko přes internet řešitelné. Pokud ale trpíte zažívacími potížemi, tak můžeme některé parametry předpokládat – s trávicími potížemi se často pojí dybióza a snížená tvorba enzymu laktáza. Pokud z jídelníčku vyřadíš laktózu, což je mléčný cukr, tak si můžeš poměrně rychle ulevit od příznaků například plynatosti a křečí v břiše a zároveň dát svému mikrobiomu prostor se “nadechnout” a přirozeně se regulovat v tvůj prospěch.

Pokud chceš vyřadit laktózu, tak je potřeba vyřadit mléko, smetanu, máslo a měkké sýry, ale není potřeba vyřadit ostatní mléčné produkty, které byly fermentovány, čímž se snížil obsah laktózy na minimum. 

A2 BETA KASEIN

Rozdíl mezi A1 a A2 beta kaseinem?

Většina dostupného mléka je mléko získané od krav Holštýnského plemene. V tomto mléce se vyskytuje směs takzvaných beta kaseinů A1 a A2. V minulosti, ještě před tím, než byly krávy šlechtěny k tomu, aby produkovaly více mléka, byl v mléce přítomný pouze beta kasein A2. Některým jedincům může A1 beta kasein způsobovat trávicí potíže, zapříčiňovat alergie, ekzém, ale i zvyšovat celkovou zánětlivost v těle. Mezi citlivé jedince také patří děti s ADHD, lidé trpící schizofrenií a depresí.

 

Kde tedy získat mléčné produkty, které obsahují A2 beta kasin?

Mléko od krav z chovu Jersey a Guernsey přirozeně obsahuje pouze A2 beta kasein, dále mléko velbloudí, očí, kozí, buvolí, jačí, oslí.

 

Fermentované mléčné produkty: jogurt, kefír, zakysaná smetana

Tvrdé sýry: Ovčí gouda, Pecorino

Máslo: BioFarma Košík

Zdroje obecně: Praha (Honzíkova mlékarna_Kobylisy), celá ČR (scuk.cz)

 

DÁREČEK PRO TEBE: Pokud budeš tvořit svou první objednávku na Scuku, tak využij kód: APMKUS

Slevový kód lze využít na každou první objednávku. Nad 2000 Kč je sleva ve výši 200 Kč, na nižší objednávky platí kód na slevu 10 %.

2. výzva - aktivace parasympatiku

Pokud je člověk vystaven stresu, tak se v jeho těle spustí několik kaskád biochemických reakcí. Nejprve se aktivuje sympatický nervový systém (SNS), který produkuje hormony adrenalin a noradrenalin. Reakce, která se obecně nazývá „fight or flight“ (bojuj nebo uteč). Tato reakce slouží k vyrovnání se s akutním stresem a je krátkodobá. Zároveň se vedle SNS aktivuje další systém, osa hypotalamus – hypofáza – nadledviny (HPA). Na konci této kaskády dochází k uvolnění kortizolu, který s malým zpožděním za adrenalinem a noradrenalinem zaplavuje náš krevní oběh. Jeho úkolem je zvýšit hladinu glukózy v krvi potlačením sekrece i účinku inzulinu, syntézou glukózy z aminokyselin a zvýšení dostupnosti mastných kyselin aktivací lipolýzy. Inhibuje procesy, které by v kritické chvíli energii zbytečně vyčerpávaly. Na nějaký čas oslabí naši imunitu systém a utlumí zánětlivé procesy, pozastaví růst kostí a svalů, ve velké míře také tlumí vylučování trávicích šťáv. Z tohoto důvodu lidé trpící trávicími potížemi způsobené chronickým stresem potřebují pečlivě dbát na aktivaci parasympatiku (neboli zklidnění) před tím, než jdou stolovat. 

Jak ale trávicí potíže mohou zhoršovat PMS?

Velké množství PMS potíží je způsobeno nadměrným množstvím estrogenu – ze studií vyplívá, že ženy trpící trávicími potížemi mají pozměněný mikrobiom a jejich ESTROBOLOM (přirozené seskupení bakterií, které je součástí mikrobiomu) produkuje nadměrné množství enzymu beta-glukuronidázy, který dokáže zpětně aktivovat deaktivovaný (konjugovaný) estrogen, který byl odbourán z krve a měl by odejít se stolicí pryč ve z těla. Deaktivovaný estrogen se v trávicím traktu zpětně vstřebává a je opět biologicky aktivní, tím zvyšuje hladinu estrogenu.

Jak v dnešním světě vypnout stresovou reakci?

Vše znáš, ale potřebuješ pomoci v dalších krocích terapie?

Pak právě pro tebe tu mám nový typ konzultace, která je zaměřená právě na ženy trpící PMS.

Co můžeš od konzultace očekávat:

 • stanovení typu PMS dle symptomů
 • vyhodnocení vstupního dotazníku, monitoringu symptomů a stávajících stravovacích a režimových návyků
 • doporučení na odběr krevních markerů dle symptomů
 •  navržení 6 akčních kroků (individuálně dle potřeb), většinou jsou tyto kroky složeny z:
  • 3 změn v jídelníčku (eliminace/obecná změna/zařazení specifických potravin/atd.)
  • 1 změna v životním stylu
  • 1 návrh bylinné směsi
  • 1 specifická funkční potravina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek