Lucuma je exotické, žluto-oranžové ovoce pocházející z Jižní Ameriky, z oblasti Peru a Chile. Můžeme ji konzumovat čestvou, nebo v podobě prášku použít do pokrmů jako sladidlo. Má přirozeně sladkou chuť, ale díky nízkému glykemickému indexu, minerálům a pozitivnímu působení na hladinu krevního cukru se stává velmi vhodným doplňkem pro jedince trpící diabetem. Je to velmi silný antioxidant.
1. Datle, mandlovou drť, kakao a perníkové koření vložíme do mixéru a mixujeme do hladké pasty. Těsto by mělo držet pospolu, příliš nelepit. Pokud je příliš řídké a lepí se, přidejte kakao/karob/ovesné vločky.
2. Formu vyložíme pečícím papírem, poprášíme kakaem a rovnoměrně rozprostřeme těsto (díky kakau se korpus nelepí na pečící papír).
3. Vložíme chladit do lednice.
Krém:
4. Abychom získali opravdu hladký krém, tak ho mixujeme postupně. Nejprve mixujeme rostlinné mléko s předem namočenými kešu ořechy. Pak přidáme čerstvé/rozmrazené jahody a opět mixujeme. Jako poslední přidáváme kokosový olej a lucumu. Směs se v mixéru trochu zahřeje, tak není třeba kokosový olej předem rozehřívat. Pokud ho skladujete v lednici, tak si množství potřebné do receptu připravte předem, ať není příliš tuhý.
5. Dobře rozmixovaný krém nalijeme do formy na rozprostřený kakaový korpus a vložíme na 2 hodiny do mrazáku, nebo na 8 hodin do lednice.
Malinová vrstva:
6. 2 PL chia semínek mícháme metličkou s 8 PL vody dokud semínka nenabobtnají. Maliny rozmačkáme vidličkou a přidáme do chia gelu.
7. Malinovou vrstvu rozetřeme na vychlazený dezert (neboli po uplynutí doby, kdy je řez 2 hodiny v mrazáku, a nebo 8 hodin v lednici).
8. Dokončený dezert dáme ještě na hodinu do lednice a můžeme podávat s dobrou kávou.
Tip: Krájíme nahřátým nožem (vložíme ho do horké vody a otřeme).